Home / News / Local News / Horse Show Results from the 2016 Houghton County Fair
Frank A. Douglass Insurance Agency

Horse Show Results from the 2016 Houghton County Fair

Publicity Report – Premium Placing
Houghton County Fair Page 1
Standard
August 25-28, 2016
Department – 15 Open Horse Show
Thru Department – 16 Youth Horse Show

Place / Rank Name City/State Club/Farm Name

Department 15 – Open Horse Show
Section A – Open Horse Speed Show
Class 1 – Jackpot Barrels
1st Madison R Bianco Lanse, MI

2nd Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

3rd Karen Jarvi Calumet, MI

Class 2 – Barrels Junior
1st Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

2nd Kayla R Dunstan Houghton, MI

3rd Emily Lindley Lake Linden, MI

Class 3 – Barrels Senior
1st Madison R Bianco Lanse, MI

2nd Brittany Turin Greenland, MI

3rd Brittany Turin Greenland, MI

Class 4 – Barrels Veteran
1st Karen Jarvi Calumet, MI

2nd Carole V Rose Hancock, MI

3rd Halli Lindley Lake Linden, MI

Class 5 – Around the Ring Junior
1st Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

2nd Kaylee Cavis Dollar Bay, MI

3rd Emily Lindley Lake Linden, MI

Class 6 – Around The Ring Senior
1st Brittany Turin Greenland, MI

2nd Jessica Cinelli Ahmeek, MI

3rd Madison R Bianco Lanse, MI

Class 7 – Around the Ring Veteran
1st Karen Jarvi Calumet, MI

2nd Halli Lindley Lake Linden, MI

3rd Carole V Rose Hancock, MI

Class 8 – Midwest Flags – Junior
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI
2nd Zoey Barclay Nisula, MI

3rd Savannah Hendrickson South Range, MI

Class 9 – Midwest Flags – Senior
1st Madison R Bianco Lanse, MI
2nd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

3rd Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 10 – Midwest Flags – Veteran
Participation
(cont.)
Printed At 09/07/2016 5:01:52 PM
Publicity Report – Premium Placing
Houghton County Fair Page 2
Standard
August 25-28, 2016
Department – 15 Open Horse Show
Thru Department – 16 Youth Horse Show

Place / Rank Name City/State Club/Farm Name

Class 10 – Midwest Flags – Veteran – (cont.)
1st Susan Kowalski Atlantic Mine, MI

2nd Stephanie Johnson Hancock, MI

3rd Carole V Rose Hancock, MI

Class 11 – Straight Barrels – Junior
1st Kaylee Cavis Dollar Bay, MI

2nd Genevieve Christopher Lake Linden, MI

3rd Emily Lindley Lake Linden, MI

Class 12 – Straight Barrels – Senior
1st Madison R Bianco Lanse, MI

2nd Brittany Turin Greenland, MI

3rd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

Class 13 – Straight Barrels – Veteran
1st Karen Jarvi Calumet, MI

2nd Halli Lindley Lake Linden, MI

3rd Alexis Onkalo Pelkie, MI

Class 14 – Jackpot Plug-Open
1st Madison R Bianco Lanse, MI

2nd Karen Jarvi Calumet, MI

3rd Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

Class 16 – Plug – Junior
1st Kaylee Cavis Dollar Bay, MI

2nd Emily Lindley Lake Linden, MI

3rd Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

Class 17 – Plug – Senior
1st Madison R Bianco Lanse, MI

2nd Jessica Cinelli Ahmeek, MI

3rd Brittany Turin Greenland, MI

Class 18 – Plug – Veteran
1st Karen Jarvi Calumet, MI

2nd Carole V Rose Hancock, MI

3rd Halli Lindley Lake Linden, MI

Class 19 – Jackpot Poles – Open
1st Karen Jarvi Calumet, MI

2nd Brittany Turin Greenland, MI

3rd Kaylee Cavis Dollar Bay, MI

Class 20 – Poles – Junior
1st Kaylee Cavis Dollar Bay, MI

2nd Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

3rd Emily Lindley Lake Linden, MI

Class 21 – Poles – Senior
(cont.)
Printed At 09/07/2016 5:01:52 PM
Publicity Report – Premium Placing
Houghton County Fair Page 3
Standard
August 25-28, 2016
Department – 15 Open Horse Show
Thru Department – 16 Youth Horse Show

Place / Rank Name City/State Club/Farm Name

Class 21 – Poles – Senior – (cont.)
1st Madison R Bianco Lanse, MI

2nd Brittany Turin Greenland, MI

3rd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

Class 22 – Poles – Veteran
1st Karen Jarvi Calumet, MI

2nd Carole V Rose Hancock, MI

3rd Halli Lindley Lake Linden, MI

Class 23 – Keyhole – Junior
1st Kaylee Cavis Dollar Bay, MI

2nd Zoey Barclay Nisula, MI

3rd Olivia Lockhart Ontonagon, MI

Class 24 – Keyhole – Senior
1st Brittany Turin Greenland, MI

2nd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

3rd Madison R Bianco Lanse, MI

Class 25 – Keyhole – Veteran
1st Karen Jarvi Calumet, MI

2nd Carole V Rose Hancock, MI

3rd Susan Kowalski Atlantic Mine, MI

Section C – Open Team Fun Show (horse)
Class 29 – Baton Relay Race
1st Karen Jarvi Calumet, MI

1st Carole V Rose Hancock, MI

2nd Paula S Dube Lakelinden, MI
2nd Stephanie Johnson Hancock, MI

3rd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

3rd Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 30 – Switch a Rider’
1st Karen Jarvi Calumet, MI

1st Carole V Rose Hancock, MI

2nd Halli Lindley Lake Linden, MI

2nd Jessica Cinelli Ahmeek, MI

3rd Paula S Dube Lakelinden, MI
3rd Stephanie Johnson Hancock, MI

Class 31 – Ribbion Race
1st Karen Jarvi Calumet, MI

1st Carole V Rose Hancock, MI
2nd Paula S Dube Lakelinden, MI

2nd Stephanie Johnson Hancock, MI

3rd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

3rd Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Printed At 09/07/2016 5:01:52 PM
Publicity Report – Premium Placing
Houghton County Fair Page 4
Standard
August 25-28, 2016
Department – 15 Open Horse Show
Thru Department – 16 Youth Horse Show

Place / Rank Name City/State Club/Farm Name

Class 32 – Team Scud-a Hoe
1st Karen Jarvi Calumet, MI
1st Carole V Rose Hancock, MI

2nd Nicole Garnell Houghton, MI

2nd Susan Kowalski Atlantic Mine, MI

3rd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

3rd Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 33 – Gunny Sack Race
1st Dorothy Crnkovich Calumet, MI

1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

2nd Nicole Garnell Houghton, MI
2nd Susan Kowalski Atlantic Mine, MI

3rd Genevieve Christopher Lake Linden, MI

3rd Barbara Jarvi Laurium, MI

Section D – Jumping Show
Class 1 – Baby Green Ground Poles
1st Susan Kowalski Atlantic Mine, MI

2nd Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 2 – Baby Green Course
1st Susan Kowalski Atlantic Mine, MI

Class 3 – Novice Horse Cross Rails
1st Paula S Dube Lakelinden, MI

2nd Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

3rd Genevieve Christopher Lake Linden, MI

Class 4 – Novice Rider Cross Rails
1st Kayla R Dunstan Houghton, MI

2nd Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 5 – Novice Horse Vertical
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

2nd Cheyenne Colombe Lake Linden, MI

3rd Genevieve Christopher Lake Linden, MI

Class 6 – Novice Rider Vertical
1st Kayla R Dunstan Houghton, MI

2nd Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 7 – Open Jumping 18″-2′
1st Karen Jarvi Calumet, MI

2nd Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living
3rd Kayla R Dunstan Houghton, MI

Class 8 – Pick Your Line 18″-2′
1st Kayla R Dunstan Houghton, MI

(cont.)
Printed At 09/07/2016 5:01:52 PM
Publicity Report – Premium Placing
Houghton County Fair Page 5
Standard
August 25-28, 2016
Department – 15 Open Horse Show
Thru Department – 16 Youth Horse Show

Place / Rank Name City/State Club/Farm Name

Class 8 – Pick Your Line 18″-2′ – (cont.)
2nd Karen Jarvi Calumet, MI

3rd Kayla R Dunstan Houghton, MI

Class 9 – Relay 18″-2′
1st Karen Jarvi Calumet, MI

1st Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

Class 10 – Open Jumping 2′ to 2’6″
1st Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

2nd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

Class 11 – Pick Your Line 2′ to 2’6″
1st Courtney P Bianco Lanse, MI

2nd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

3rd Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

Class 13 – Jackpot 5 Bar
Do not prepay
1st Courtney P Bianco Lanse, MI

2nd Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

3rd Dorothy Crnkovich Calumet, MI

Section E – High Points Horse/Rider
Class 14 – High Points Horse and Rider
Do not pre-register
1st Karen Jarvi Calumet, MI

Department 16 – Youth Horse Show
Section A – Youth Horse Show
Class 1 – Fitting & Showing- Jr. (7-12)
1st Sondra Christopher Laurium, MI

1st Mary DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

2nd Savannah Hendrickson South Range, MI

2nd Abbigail K Grima Chassell, MI

Class 2 – Fit & Show -Inter. (13-15)
1st Jade Junkin Lake Linden, MI

2nd Genevieve Christopher Lake Linden, MI

Class 3 – Fit & Show-Sr.(16-19)
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 6 – Inter English Pleasure(13-15)
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI

Class 7 – Sr. English Pleasure (16-19)
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 10 – Inter. Eng Equitation(13-15)
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI

Printed At 09/07/2016 5:01:52 PM
Publicity Report – Premium Placing
Houghton County Fair Page 6
Standard
August 25-28, 2016
Department – 15 Open Horse Show
Thru Department – 16 Youth Horse Show

Place / Rank Name City/State Club/Farm Name

Class 11 – Sr. English Equitation (16-19)
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 14 – Inter Western Pleasure(13-15)
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI

Class 15 – Sr. Western Pleasure(16-19)
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 16 – Western Pleasure W/T(7-12)
1st Savannah Hendrickson South Range, MI

2nd Abbigail K Grima Chassell, MI

Class 18 – Inter West Horsemanship(13-15)
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI

Class 19 – Sr. West Horsemanship(16-19)
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 20 – West Horsemanship W/T(7-12)
1st Savannah Hendrickson South Range, MI

2nd Abbigail K Grima Chassell, MI

Class 21 – Jr. Trail Class(7-12)
1st Savannah Hendrickson South Range, MI

2nd Sondra Christopher Laurium, MI
3rd Abbigail K Grima Chassell, MI

Class 22 – IntermediateTrail Class(13-15)
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI

2nd Jade Junkin Lake Linden, MI

Class 23 – Sr Trail Class(16-19)
2nd Cheyenne Colombe Lake Linden, MI

Class 25 – Pole Bending Jr. (7-12)
1st Emily Lindley Lake Linden, MI

1st Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

2nd Mary DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

2nd Savannah Hendrickson South Range, MI

3rd Abbigail K Grima Chassell, MI

Class 26 – Pole Bending Inter. (13-15)
1st Kayla R Dunstan Houghton, MI

2nd Genevieve Christopher Lake Linden, MI

2nd Jade Junkin Lake Linden, MI

Class 27 – Pole Bending Sr. (16-19)
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

2nd Cheyenne Colombe Lake Linden, MI

Class 28 – Barrel Racing Jr.(7-12)
(cont.)
Printed At 09/07/2016 5:01:52 PM
Publicity Report – Premium Placing
Houghton County Fair Page 7
Standard
August 25-28, 2016
Department – 15 Open Horse Show
Thru Department – 16 Youth Horse Show

Place / Rank Name City/State Club/Farm Name

Class 28 – Barrel Racing Jr.(7-12) – (cont.)
1st Emily Lindley Lake Linden, MI

1st Alia Palosaari Chassell, MI 4-H Country Living

2nd Mary DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider
2nd Savannah Hendrickson South Range, MI

2nd Hannah Loukus Lake Linden, MI

2nd Abbigail K Grima Chassell, MI

Class 29 – Barrel Racing Inter. (13-15)
1st Kayla R Dunstan Houghton, MI

2nd Jade Junkin Lake Linden, MI

Class 30 – Barrel Racing Sr. (16-19)
1st Cheyenne Colombe Lake Linden, MI
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 31 – Jr Around the Ring
1st Sondra Christopher Laurium, MI

1st Emily Lindley Lake Linden, MI
2nd Mary DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

2nd Abbigail K Grima Chassell, MI

2nd Savannah Hendrickson South Range, MI

2nd Hannah Loukus Lake Linden, MI

Class 32 – Inter Around the Ring
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI

1st Jade Junkin Lake Linden, MI

1st Kayla R Dunstan Houghton, MI

Class 33 – Sr Around the Ring
1st Cheyenne Colombe Lake Linden, MI

1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 34 – Jr Striaight Barrels
1st Emily Lindley Lake Linden, MI

2nd Sondra Christopher Laurium, MI
2nd Mary DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

2nd Savannah Hendrickson South Range, MI

Class 35 – Inter Straight Barrels
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI
1st Kayla R Dunstan Houghton, MI

2nd Jade Junkin Lake Linden, MI

Class 36 – Sr Straight Barrels
1st Cheyenne Colombe Lake Linden, MI
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 37 – Plug Race Jr. (7-12)
1st Sondra Christopher Laurium, MI

(cont.)
Printed At 09/07/2016 5:01:52 PM
Publicity Report – Premium Placing
Houghton County Fair Page 8
Standard
August 25-28, 2016
Department – 15 Open Horse Show
Thru Department – 16 Youth Horse Show

Place / Rank Name City/State Club/Farm Name

Class 37 – Plug Race Jr. (7-12) – (cont.)
1st Emily Lindley Lake Linden, MI

2nd Mary DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

2nd Savannah Hendrickson South Range, MI
2nd Hannah Loukus Lake Linden, MI

2nd Abbigail K Grima Chassell, MI

Class 38 – Plug Race Inter. (13-15)
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI
1st Kayla R Dunstan Houghton, MI

2nd Jade Junkin Lake Linden, MI

Class 39 – Plug Racing Sr. (16-19)
1st Cheyenne Colombe Lake Linden, MI
1st Celia DeMarois Calumet, MI CC Horse Rider

Class 40 – Keyhole Jr. (7-12)
1st Sondra Christopher Laurium, MI

1st Abbigail K Grima Chassell, MI
1st Savannah Hendrickson South Range, MI

Class 41 – Keyhole Inter. (13-15)
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI

2nd Jade Junkin Lake Linden, MI

Class 42 – Keyhole Sr. (16-19)
1st Cheyenne Colombe Lake Linden, MI

Class 43 – High Points Winner
1st Genevieve Christopher Lake Linden, MI

Check Also

Public Input Wanted on Proposed Hancock Museum

Should the city of Hancock establish a museum? Officials are floating the idea of setting …